Ameryka Południowa

Galapagos, wyspy brzydkich i pięknych

GALAPAGOS
oficjalnie

Archipielago de Colon
albo

Archipiélago de Galápagos
albo
Islas Galapagos
albo po prostu Wyspy Żółwie

Archipelag wysp należących do Ekwadoru, pochodzenia wulkanicznego, 1000 km w głąb Oceanu Spokojnego na wysokości równika, jeszcze… gdyż ze względu na ruchy tektoniczne, wyspy przesuwają się na wschód i południe o 7 cm rocznie…

Archipelag składa się z 13 wysp o powierzchni pomiędzy 14 a 4588 km², 6 mniejszych oraz ponad 100 wysepek i skał.

97 % terenu tworzy Park Narodowy, w roku 1978 wyspy, a w 2001 roku wraz z otaczającymi je wodami przybrzeżnymi, zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Na wyspach może zamieszkiwać 25 tysięcy ludzi, jednak nieoficjalnie przebywa ich tam do 40 tysięcy, policja raz do roku przeprowadza kontrole, aby tych nielegalnych wyłapać i deportować z powrotem na kontynent. Patrząc na ilość turystów przybywających na Galapagos, nic dziwnego, że każdy chce się na nich dorobić, zaczynając od państwa, które za wjazd pobiera opłatę 100 + 20 $.

Jest to jednak bardzo mała cena za widoki, które wyspy ofiarują.

PLECAK

Patrząc na poniższe zdjęcia można odnieść wrażenie, że Galapagos jest nudne, podobne widoki, powtarzające się zwierzęta, ale….. 97 % procent z 8 tysięcy km2 lądu jest Parkiem Narodowym, na które nie mamy wstępu, więc w zasadzie i tak trzeba być wdzięcznym tym stworom, które się napatoczyły przed obiektyw, i pozostaje mieć nadzieję, że następnym razem będą to inne gatunki.

Galapagos ma jednak tą szczególną magię, ma to coś w sobie, ma ten czar bycia miejscem, gdzie to człowiek jest gościem, a zwierzaki są u siebie, gdzie to my musimy uważać, aby oddalić się, gdy niczym nie przejmujący się legwan zdąża w twoim kierunku, albo lew morski postanowił powylegiwać się na ławce. Galapagos to wyspy bardzo brzydkich, ale także pięknych i sympatycznych zwierząt, nie ludzi, i dlatego ich brak poniżej.

Na pierwszy rzut, te, których jest tam chyba najwięcej i wszędzie i z czego właśnie Galapagos słynie:

żółwie słoniowe, z 14 gatunków występujących na wyspie pozostało tylko 10, gatunek endemiczny, najsławniejszy żółwik to Samotny George, który zmarł w 2012 roku i stoi wypchany w instytucie Darwina, ostatni ze swojego gatunku, mimo że cały świat biologiczny został poruszony, aby znaleźć dla niego partnerkę.

zwierzaki te zajadają się trawą, spacerują i zażywają błotnych kąpieli

Galapagos to szczególne krajobrazy, lasy opuncji, albo puste tereny, skały wulkaniczne udekorowane ptasimi odchodami, albo wyspy i skałki

wszystko to jest królestwem zwierząt

ptaków:

oraz fregaty, w powietrzu, na drzewach, na ziemi, samice z młodymi, jak i samce, które dopiero szukają swojej miłości

Galapagos to także raj dla legwanów, legwany galapagoskie, lądowe i morskie, endemiczne gatunki, zagrożone wyginięciem

oraz lwów morskich, lub uszatek, sympatycznych zwierząt, które są wszędzie i w zupełności nie przejmują się dwunożnymi

WIDELEC

Kuchnia jest przepyszna, w porównaniu do kontynentalnego Ekwadoru, całkiem inna, przede wszystkim bazuje na morzu, i to już czyni ją wspaniałą, ale oprócz jedzenia są również inne atrakcje, jak te poniżej:

takimi gośćmi nie można się przejmować, bo i oni nie przejmują się nami

i oprócz tego oczywiście, przepyszne jedzenie:

rosół oczywiście musi być
smażona ryba z warzywnymi dodatkami, cudo w gębie
tak jak i ceviche, mieszanka surowej ryby, soku z limonki / cytryny i innych morskich dodatków, dwa cuda w gębie, może nawet więcej, coś pysznego
A wszystko nie smakowałoby tak dobrze, gdyby nie pewien miejscowy wyrób

Podróż odbyła się w listopadzie 2018 roku. Archipelag Galapagos to wyjątkowe miejsce, miejsce, gdzie rządzi natura i zwierzęta, polecam każdemu, kto lubi takie klimaty, dzikie i naturalne.

Wszystkie zdjęcia pochodzą z prywatnych zbiorów i są wyłącznie moją własnością.
Bez mojej zgody kopiowanie, rozpowszechnianie czy cytowanie całości czy części teksu i zdjęć jest zabronione.
Na wszelkie pytania odpowiem bardzo chętnie w komentarzu lub mailowo.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *