Europa

Neapol-fotograficzny spacer po mieście

Neapol – Napoli – miasto na południu Włoch, w regionie Kampania, nad zatoką Neapolitańską. Wraz z okolicznymi miejscowościami tworzy aglomerację liczącą 3 miliony mieszkańców. To miejsce o prawie 3 tysiącach lat historii. Pizza, starożytne ruiny i Wezuwiusz, a o mafii nie wspominam, bo jej nie widać.

Zapraszam na spacer po starym mieście, do Herkulanum oraz Muzeum Archeologicznego. Na koniec poczęstujemy się pizzą i wybornym czerwonym winem. -:)


https://pl.wikipedia.org/wiki/Neapol

PLECAK

STARE MIASTO


Neapol jest jednym z najczęściej odwiedzanych miast we Włoszech. Oczywiście, odwiedza się także to miasto ze względu na bliskość Pompei, Capri czy snobistycznego Sorrento. Tutaj można spróbować neapolitańskiej pizzy albo delektować się kalabryjskim winem, w tym moim ulubionym – Falernum. Zwiedzić muzeum archeologiczne czy wspiąć się na szczyt Wezuwiusza.

Można to wszystko. Jednak swobodne spacerowanie po mieście wydaje się nie takie proste z powodu mafii, złodziei i problemu ze śmieciami. To prawda i nie. Mafii nie widać, bo turyści nie są dla nich atrakcyjnym celem, nie spotkałem złodzieja, bo nadal mam wszystkie rzeczy, a ilość śmieci nie odbiega znacząco od innych miast we Włoszech. Ja polecam spokojne przechadzki wąskimi uliczkami, przerwę na kawę w małych kawiarniach albo obiad w rodzinnych restauracjach. I nie tylko Via Benedetto Croce czy Via Medina, gdzie tłumy ludzi doprowadzają do szaleństwa, a ceny do ruiny. Wystarczy trochę zboczyć z głównych ulic, a Neapol staje się spokojny i przyjazny.
zapraszam!

Spacerując po mieście można odnieść wrażenie, że na każdym rogu znajduje się kościół. A na każdej ścianie jest kapliczka.
Jednak to inna religia i inny Bóg jest czczony w Neapolu…
Ale o tym w następnym rozdziale…

Nie wiem dlaczego i nie mam wytłumaczenia, ale na neapolitańskich ulicach spotyka się skutery z Polski?
Może tylko blachy są z Polski, może to złe działanie połączonych grup przestępczych znad Wisły i Zatoki?

Widok na miasto z zamku Sant`Elmo na wzgórzu Vomero.

BÓG

Od starożytności religia i bogowie zawsze odgrywali ważną rolę dla mieszkańców Italii. Najpierw byli to bogowie greccy, później ci sami przemianowani na rzymskich, a następnie nadeszła era chrześcijaństwa. Pomimo tego, że wciąż odgrywają istotną rolę w życiu Neapolitańczyków, skądinąd wynika obfitość kościołów i kapliczek na każdym kroku? Jednakże, istnieje jedna religia, a zwłaszcza jeden bóg, któremu w Neapolu oddaje się najwięcej czci!
Futbol!
To szaleństwo jest trudne do znalezienia gdzie indziej na świecie.

SSC NAPOLI – trzykrotny mistrz Włoch, sześciokrotny zdobywca Pucharu Włoch, dwukrotny zdobywca Superpucharu….
W latach 1984 – 1991 z piłkarzem, który jest nowym bogiem Neapolitańczyków…
Diego Armando Maradonna Franco
Pamięć o nim jest żywa, kultywowana i niezastępowalna.

Jego wizerunki spotyka się wszędzie, czasami w bardzo egzotycznym zestawieniu:

w 259 meczach strzelił 115 goli, wygrał mistrzostwo i puchar a także UEFA-Cup

Jednocześnie tam gdzie jest miłość, również jest nienawiść

HERKULANUM

Herkulanum jest jednym z trzech miast, które 24 października 79 roku padły ofiarą wybuchu Wezuwiusza. Obok Pompei i Stabii, Herkulanum zostało całkowicie zniszczone. Na szczęście dla Herkulanum, Pompeje ucierpiały pierwsze, co doprowadziło do „tylko” 300 ofiar w tym mieście, których szczątki nadal leżą w porcie, aktualnie oddalonym od morza o 500 metrów. W Herkulanum wciąż można podziwiać domy z ich oryginalnymi dachami, mozaikami i malowidłami ściennymi. Dla miłośników historii jest to podróż w czasie, a w połączeniu z Muzeum Archeologicznym w Neapolu stanowi dogłębne studium życia w starożytnym Rzymie
https://pl.wikipedia.org/wiki/Herkulanum

MUZEUM ARCHEOLOGICZNE W NEAPOLU

Jak już wspominałem, wizytę w Pompejach czy Herkulanum warto uzupełnić o zwiedzanie muzeum. Zdecydowanie warto zarezerwować sobie dużo czasu, aby spokojnie i dokładnie obejrzeć całą wystawę. To miejsce bezsprzecznie wciąga i oczarowuje. Realistycznie przedstawia życie ludzi sprzed 2 tysięcy lat – ich codzienność, wiarę i zwyczaje.
https://mann-napoli.it/

Fallus – phallus – był niezwykle istotnym elementem w kulturze rzymskiej. Jako symbol szczęścia, był często umieszczany na ścianach domów, malowidłach i rzeźbach. Noszony jako amulet na szyi przez dzieci, dorosłych i legionistów, był uważany za obiekt przynoszący szczęście jego właścicielowi.

Często fallusy były ozdabiane dodatkami, takimi jak skrzydła, głowa ptaka czy łapa lwa.

Ale faun – faunus – to już inna historia….
https://pl.wikipedia.org/wiki/Faun

Gladius był rzeczywiście kluczową bronią w rzymskim arsenale, szczególnie w walce na bliskim dystansie. Jego konstrukcja umożliwiała skuteczne zadawanie ciosów w zwarciu. W połączeniu ze scutum, rzymską tarczą, stanowił potężne narzędzie w taktyce legionowej. Dzięki odpowiedniemu wyszkoleniu i formacji, legionista z gladius’em i scutum był niebezpiecznym przeciwnikiem w starciu wręcz, co przyczyniło się do sukcesów militarnych Rzymu

Jeno z najbardziej znanych dzieł z Pompejów, aktualnie w Muzeum w Neapolu. Terentius Neo z żoną
https://en.wikipedia.org/wiki/Portrait_of_Terentius_Neo

PODZIEMNE MIASTO

W Neapolu, podobnie jak w wielu innych miastach Włoch, istnieje podziemny świat. Katakumby w Neapolu są największe na południu Włoch, zajmując łącznie około 5,6 tysiąca metrów kwadratowych, a ich historia sięga II wieku. Pierwotnie były prywatnymi miejscami pochówku, ale z czasem przekształciły się w dochodowy biznes. Bogaci ludzie płacili zakonnikom, aby ci pochowali ich w podziemiach i dodatkowo malowali na ścianach. Dodatkowo, umieszczali oryginalne czaszki w miejscach głów. To dość makabryczne, prawda?

WIDELEC

Neapol słynie przede wszystkim z pizzy neapolitańskiej! Ta wyjątkowa pizza jest przyrządzana z pomidorów i sera mozzarella. Pomidory muszą być obowiązkowo z gatunku San Marzano lub Pomodorino del Piennolo del Vesuvio, które rosną na równinach wulkanicznych na południe od Wezuwiusza. W Neapolu można próbować wielu dań, ale połączenie ciasta lub makaronu z sosem pomidorowym i serem stanowi najprostsze, najbardziej dostępne i najlepsze jedzenie. Dodając do tego lampkę, lub dwie wina z okolicznych winnic, można poczuć się cudnie 🙂

Prawdziwa Neapolitańska, pycha!
wymyślna z bekonem….

Ze słodyczy polecam – Baba – ciastko z budyniowym nadzieniem

Podsumowując, Neapol to niezwykle interesujące i smaczne miasto. Dla miłośników historii, kościołów czy wina, z pewnością znajdzie się tutaj coś fascynującego. Jednakże, cztery dni to zdecydowanie za mało na City Break, zwłaszcza jeśli planujemy odwiedzić także okoliczne miejsca. Uważam, że minimum tydzień jest potrzebny, aby zobaczyć najważniejsze atrakcje, a szczególnie warto zarezerwować czas na spektakl w Teatro di San Carlo…

Wszystkie zdjęcia pochodzą z prywatnych zbiorów i są wyłącznie moją własnością.
Zgodnie z przepisami prawnymi, bez wyraźnej zgody autora zabronione jest kopiowanie, rozpowszechnianie lub cytowanie w całości lub części treści tekstu i zdjęć
Na wszelkie pytania odpowiem bardzo chętnie w komentarzu lub mailowo.

Podróż odbyła się w listopadzie 2023 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *